Močiar

ID26
NazovMočiar
StratigrafiaMiocén
Geologická jednotkapásmo neovulkanických pohorí
Gps Longitude48.5487
Gps Latitude18.9452
Popis LokalityLokalita Močiar sa nachádza na severnom okraji Štiavnických vrchov v plytkej vrcholovej úvaline. V diatomite (hornina tvorená schránkami jednobunkových rias - rozsievok) sa nachádajú hojné odtlačky listov a iných častí rastlín. JV od Močiara sa nachádzajú hojné odtlačky listov v piesčitých tufoch, aj na neďalekej lokalite SV od obce Teplá. Na lokalite Močiar sa vyskytujú hlavne listy rodov Quercus, Castanea, Zelkova, Ulmus, Acer, Carpinus, vyskytuje sa tu aj Magnolia sturi. Vek fosilifernej horniny bol určený ako Sarmat. Schránky rozsievok majú rozmery 0,001 až 4 mm a sú zložené prevažne z opálu (SiO2). Ako prímes býva v diatomite Al2O3, menej Fe2O3, alkálie, organická hmota, soli a klastické minerály. Vrstva diatomitu rastie rýchlosťou približne až 1 mm za rok. Horninové typy s menším kvantitatívnym zastúpením schránok rozsievok sú označované ako ílovité diatomity, tufitické diatomity, diatomitové íly a pod. Diatomit z Močiara vznikol po skončení vulkanickej aktivity Štiavnického stratovulkánu, keď v lokálnych depresiách na povrchu kalderovej výplne pokračovala limnická sedimentácia so vznikom limnokvarcitov (SV od Podhoria) a diatomitov v Močiari.
Stav lokalityPrístup k lokalite bohatej na fosílne zvyšky je problematický, lokalita je v lesíku nad obcou, odkryv je zarastený a ťažko prístupný.
Charakteristika paleoprostrediaSedimenty sa usadzovali v jazernom prostredí maaru, vo vode bohatej na rôzne chemické látky. Podnebie bolo teplé, pomerne vlhké subtropické, podobne ako je dnes v oblasti strednej a východnej Ázie.
Ekonomicko - Hospodársky významLožisko diatomitu, ktorý sa využíva na rôzne účely v chemickom a potravinárskom priemysle. V súčasnosti sa na ložisku Močiar neťaží, ale ložisko je perspektívne. Na Slovensku momentálne nie sú organizácie ťažiace diatomit. Ťažbu na ložisku v minulosti realizovala spoločnosť BAPA, spol. s r. o. , Banská Štiavnica. Zásoby na ložisku sú v množstve 3,481 mil. ton. Na dobývací priestor v lokalite Močiar v okrese Banská Štiavnica drží v súčasnosti povolenie lučenecká firma Gamart, s.r.o. Tento dobývací priestor je výhradným ložiskom diatomitu. V tomto priestore sa nachádza viac ako 2 200 tisíc metrov štvorcových voľného nerastu a viac ako 1 000 tisíc metrov štvorcových viazaného nerastu.